C1250APBB-085W Switch, Rocker, DPST, 10A, 250VAC, Black
★★★★★ 4.9 82 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dermatrixdermatologia.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Color Black
Terminal Dpst
Brand Name ARCOLECTRIC SWITCHES
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.01 Ounces
Part Number C1250APBB-085W
Switch Type Rocker
Circuit Type 2-way
Contact Type Normally Open
Manufacturer ARCOLECTRIC SWITCHES
Actuator Type Rocker
Material Type Plastic
Mounting Type Wall Mount
Connector Type 2 Pin
Control Method Touch
Current Rating 10 Amps
Operation Mode ON-OFF
Contact Material Copper
Operating Voltage 250 Volts (AC)
Number of Positions 2
Connectivity Protocol X-10
Insulation Resistance 100 Megaohms
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
82 ratings | 34 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (73)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (8)