★★★★★ 4.4 98 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dermatrixdermatologia.com.br
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Buy Auto Supply # BAS14480 (1,000 Pack)
  • 22-18 Gauge Seamed Non-Insulated (Bare) Butt Connector
  • Made in the USA
  • Size: 22-18 AWG - (I.D: about 1.5mm) - (O.D: 3.3mm) - (Total Length: 14.4mm)
  • Use Special Crimp Pliers to Crimp On Seam
Color Silver
Gauge 22.0
Model BAS14480
Terminal Butt Terminal
Brand Name Buy Auto Supply
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Buy Auto Supply
Material Type Copper
Connector Type Butt Splice
Contact Material Copper
Temperature Rating 257 degree fahrenheit
Insulation Material Type Non-Insulated
Item Dimensions L x W x H 0.57"L x 0.06"W x 0.57"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
98 ratings | 40 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (79)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (11)